Pon 15 Kwi 2024

Proste cięcie kosztów pomaga tylko krótkookresowo

Wywiad z prof. Jürgenem Weberem - niemieckim autorytetem controllingu

Proste cięcie kosztów pomaga tylko krótkookresowo

TS: Panie Profesorze, jakie zadania stoją przed controllerami w dobie dekoniunktury?

Nie wolno zapominać, że długoterminowy sukces ma miejsce tylko wtedy, gdy stale dba się o wypracowanie odpowiednio dużego potencjału rozwoju (np. nowe produkty, inwestycje w nowych klientów i nowe rynki, szkolenia pracowników). Proste cięcie kosztów pomaga tylko krótkookresowo. Chodzi więc o to, by utrzymać równowagę pomiędzy działaniami mającymi na celu krótko- i długookresowy sukces.

Na jakich zagadnieniach controllingowych skupia Pan obecnie szczególną uwagę?

Punkt ciężkości leży obecnie w implementacji koncepcji zorientowanego na wartość sterowania przedsiębiorstwem oraz zrównoważonej karty wyników. Mój instytut współpracuje na tym polu z najlepszymi niemieckimi przedsiębiorstwami (m.in. Deutsche Telekom).

Jak widzi Pan przyszłość controllingu?

O wiele bardziej niż w przeszłości jako sposób na przetrwanie. Chodzi o pewnego rodzaju grę pomiędzy controllerami a menedżerami. Controllerzy muszą poznać specyfikę swojego szefostwa, by móc właściwie je wspierać. Muszą także nauczyć się od swoich kolegów z marketingu i sprzedaży, jak właściwie obchodzić się ze swoim ?klientem?-szefem. Często na biurkach menedżerów lądują góry zapisanych cyframi papierów, z których wprawdzie controller jest bardzo dumny, ale które dla szefostwa są bezużyteczne.

TS: Co mógłby Pan poradzić controllerom w Polsce?

Prof. Jürgen Weber Dalej bardzo konsekwentnie pracować nad budową controllingu. W Niemczech pokazaliśmy empirycznie, że praca controllerów rzeczywiście się opłaca: controllerzy przyczyniają się do sukcesu przedsiębiorstw. I w im słabszej kondycji jest przedsiębiorstwo, tym bardziej widać ten wpływ. Trwało to lata, nim controlling nabrał znaczenia, nim widoczne były efekty jego wdrożenia.

TS: Czy w najbliższym czasie będzie można posłuchać Pana wykładów w Polsce?

Czy planuje Pan druk swoich książek w naszym kraju? Prof. Jürgen Weber Tak, ostatnio ukazała się moja książka - wstęp do controllingu nakładem wydawnictwa "Profit", przetłumaczona przez Panią Prof. Bloch. Jestem również gościem na organizowanych przez Panią Profesor corocznych Kongresach Controllingu.

TS: Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

____________________

Tomasz Steinbach

Udostępnij: