Przeprowadzenie konsolidacji sprawozdań finansowych wymaga dużo czasu oraz odpowiednio wykwalifikowanych zasobów ludzkich. Mimo tego, że jest to proces niezwykle kosztowny, coraz więcej firm decyduje się na jego wdrożenie. Według badania "Fast Close" przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, liderzy rynku przygotowując skonsolidowane sprawozdania roczne potrzebują dwudziestu dni, nie wspominając już o firmach, które mają problem z szybkim raportowaniem, i które wydłużają ten proces nawet do trzech miesięcy. Z badania wynika, że przedsiębiorcy nie doceniają korzyści, jakie może im przynieść szybkie pozyskanie informacji o wynikach finansowych. Stają się one wartościowe dopiero, kiedy są od firmy wymagane przez banki, bądź inne instytucje finansowe. Podobnie, jeśli chodzi o spółki giełdowe, od których skonsolidowane sprawozdania finansowe są wymagane. Wtedy wartość szybkiego pozyskania informacji o kondycji finansowej spółki staję się kluczowa. Wydłużony okres raportowania powoduje, iż w tak szybko zmieniającej się gospodarce, firmy mogą w łatwy sposób przegapić istotne dla kondycji spółki dane finansowe, które mogłyby być wartościowe w procesach podejmowania decyzji.
Konsolidacja może być szybsza i prostsza
Tutaj z pomocą przychodzi nowe, innowacyjne narzędzie, opracowane z myślą o wsparciu pracy działów księgowych i finansowych w średnich i dużych przedsiębiorstwach, czyli aplikacja E-Konsolidacja, która umożliwia niemal natychmiastowe wygenerowanie raportów, a co za tym idzie pozwala na szybką analizę kondycji finansowej spółki. - Rzeczywistość gospodarcza ostatnich lat pokazuje, że konsolidacja zyskuje na znaczeniu i zwiększa się częstotliwość jej sporządzania przez firmy. Niewątpliwie wynika to z faktu, że skonsolidowane sprawozdania finansowe umożliwiają ocenę, kondycji finansowej grupy, dają możliwości oceny zdolności kontynuacji jej działania i ukazują perspektywy jej dalszego rozwoju - przekonuje jeden z pomysłodawców aplikacji, Mariusz Łężak, Prezes Zarządu E-konsolidacja.eu Sp. z o.o. Zatem narzędzie E-Konsolidacja może w znacznej mierze pomóc w ich realizacji - dodaje.
Od tradycyjnego podejścia do pracy online
E-Konsolidacja to internetowa platforma, która skutecznie zastępuje klasyczne arkusze kalkulacyjne, z których najczęściej korzystają działy finansowe i księgowe. 80-90% spółek krajowych pracuje wyłącznie na takich narzędziach, jak Office czy Open Office. - Obecnie do przeprowadzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego używane są klasyczne arkusze kalkulacyjne. Oczywiście znany dobrze wszystkim Excel jest pomocnym w tym procesie narzędziem. Jednak tym różni się od naszej aplikacji, że jest to "kalkulator" całkowicie zależny od wiedzy i umiejętności ludzi, a my poprzez E-Konsolidację dajemy firmie cały "proces" opracowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego (gdzie arkusze są jedynie komponentem), w którym poszczególne etapy prac są wspierane i weryfikowane przez system - wyjaśnia Mariusz Łężak.
Dzięki aplikacji E-Konsolidacja praca nad sprawozdaniem może być znacznie usprawniona, między innymi, dlatego, że aplikacja pozwala na bieżąco śledzić dane wprowadzane do bazy danych. Umożliwia to stały nadzór nad procesem konsolidacji. E-Konsolidacja umożliwia bezpieczną pracę wielu użytkowników na jednym dokumencie w tym samym czasie. System sam wychwytuje błędy powstałe z niepoprawnych wyliczeń i informuje o nich jeszcze przed sporządzeniem ostatecznego sprawozdania. Aplikacja E-Konsolidacja sprawdzi skąd pochodzą dane i czy uzupełniają się logicznie. W przypadku znalezienia błędów, system poinformuję użytkownika o konieczności uzupełnienia konkretnych danych lub ich korekty. Pozwala również znacznie skrócić czas przeprowadzania konsolidacji, dzięki temu właśnie, że wiele etapów jej opracowywania jest zautomatyzowanych. - E-konsolidacja jest narzędziem, które w łatwy, a wręcz intuicyjny sposób przeprowadza użytkownika przez proces sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Z wykorzystaniem automatyzacji, firmy będą w stanie bez większego problemu sporządzić konsolidację kwartalną lub inną - za każdym razem, gdy nastąpi konieczność zapoznania się z aktualnymi wynikami grupy kapitałowej - komentuje Jarosław Kluszczyński, Wiceprezes E-konsolidacja.eu Sp. z o.o. i współpomysłodawca aplikacji.
Intuicyjna obsługa platformy
E-Konsolidacja, to stały dostęp do systemu i danych finansowych ze względu na fakt, iż całość skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzana jest online. Zatem firma nie musi instalować na komputerach odpowiednich programów do obsługi platformy. Tym samym, w ciągu kilku minut od zarejestrowania firmy w systemie można przystąpić do działania. Serwis eliminuje konieczność ponoszenia dużych wydatków na instalację oraz wdrożenie złożonych systemów informatycznych. Aplikacja E-Konsolidacja umożliwia wcześniejsze przetestowanie programu w praktyce, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwalając tym samym na weryfikację, czy aplikacja sprawdzi się w danej organizacji.
Po zarejestrowaniu firmy w aplikacji i weryfikacji poprawności przekazanych danych, użytkownik otrzymuję dostęp do modułu administracyjnego, na którym to generuje się panel dla jednostki dominującej grupy kapitałowej i dla wszystkich jednostek powiązanych. Następnie nadaje się stosowne uprawnienia poszczególnym użytkownikom. Aplikacja daje również możliwość wybrania obszaru, do którego będzie miał dostęp tylko konkretny użytkownik.
Zaprojektowane narzędzia aplikacji E-Konsolidacja będą dodatkowo wspierać użytkowników poprzez dostęp do różnorodnych pomocy i komentarzy merytorycznych, pomagając przejść przez cały proces przygotowywania skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Mając na uwadze fakt, iż obecnie na rynku brak dobrych materiałów szkoleniowych, które w przystępny sposób pozwoliłyby zrozumieć cały proces przygotowywania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, materiały pomocnicze dostępne w ramach aplikacji umożliwią podniesienie poziomu wiedzy i kwalifikacji użytkowników odpowiedzialnych za ich sporządzanie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe online - krok po kroku
Inny sposób funkcjonowania przedsiębiorstw
Z samą aplikacją E-Konsolidacja można zapoznać się na stronie http://e-konsolidacja.eu/, tam też znajdują się informację o sposobie rejestracji w systemie oraz dotyczące wdrożenia systemu w firmie.
Jak przekonują pomysłodawcy, Mariusz Łężak i Jarosław Kluszczyński, dzięki ich wiedzy i doświadczaniu zgromadzonemu w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, udało im się stworzyć aplikację, która nie tylko pozwala znacznie usprawnić pracę działów księgowych i finansowych, ale także zmieni rynek tego rodzaju usług finansowych.
Według raportu przeprowadzonego przez firmę Deloitte, aby przyspieszyć proces przygotowywania sprawozdań finansowych firmy muszą zmienić sposób swojego funkcjonowania, między innymi dzięki zainwestowaniu w odpowiednie narzędzia IT, w tym w automatyzację procesu konsolidacji. Służy temu aplikacja E-konsolidacja, która w sposób bezpieczny, poprawny, a co najważniejsze szybki pomaga w przeprowadzeniu analizy finansowej spółki i grupy kapitałowej.