Pon 15 Kwi 2024

Jak wybrać konto firmowe?

Otwarcie rachunku bankowego jest jednym z pierwszych zadań, jakie stoi przed świeżo upieczonym przedsiębiorcą. Banki kuszą klientów biznesowych szerokim wyborem rachunków, których koszty i zakres usług mogą różnić się diametralnie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby nie zgubić się w gąszczu ofert i wybrać najodpowiedniejsze konto firmowe.

Jak wybrać konto firmowe?

Każdy przedsiębiorca może wybrać bank, któremu powierzy obsługę rachunku swojej firmy według dowolnie wybranych przez siebie kryteriów. Jednak z uwagi na koszty prowadzenia konta firmowego warto przed jego założeniem przestudiować ofertę co najmniej kilku instytucji, zwracając szczególną uwagę na wysokość pobieranych opłat i prowizji, jak również na zakres oferowanych usług, dostępność do konta za pośrednictwem kanałów elektronicznych czy możliwość korzystania ze specjalnych pakietów dedykowanych małym i średnim firmom.

Otwieraj i (nie) płać!

Jak wynika z badań gdańskiej firmy Qualifact, kluczowym kryterium wyboru konta firmowego są niskie opłaty za prowadzenie rachunku i prowizje za usługi z nim związane. Choć takie banki jak m.in. Meritum Bank czy mBank nie pobierają opłat za prowadzenie rachunku, to wciąż niektóre instytucje finansowe zażądają wynagrodzenia w wysokości nawet 50 zł miesięcznie. Kilka banków stworzyło rozwiązania pośrednie, np. BZ WBK oferuje darmowe konto przez pierwsze 9 miesięcy od dnia jego otwarcia dla firm, które rozpoczęły swoją działalność w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Po tym okresie opłata wzrasta do 9,99 zł miesięcznie.

Kolejną ważną pozycją w tabeli opłat i prowizji instytucji finansowych jest koszt wykonania przelewu. Przeciętny przedsiębiorca musi się liczyć z wykonaniem minimum 5 przelewów do ZUS i Urzędu Skarbowego w każdym miesiącu. Na tym się często nie kończy, bo w dzisiejszych czasach najpopularniejszym sposobem na regulowanie należności wobec kontrahentów są przelewy bankowe. Załóżmy więc, że firma wykona miesięcznie 25 takich operacji. Łatwo policzyć, że gdyby każda z nich kosztowała chociażby złotówkę, to w ciągu roku opłaty pochłoną aż 300 złotych z cennego budżetu przedsiębiorstwa. Jak wygląda to na rynku? Z darmowych przelewów krajowych firma skorzysta będąc klientem np. Idea Banku czy Meritum Banku. W mBanku za każdy przelew krajowy opłata wynosi złotówkę, a w BZ WBK już 1,50 zł. Atrakcyjnym dodatkiem do taniego konta będzie także możliwość korzystania z szerokiej i niedrogiej sieci bankomatów, która ucieszy zwłaszcza tych, którzy często podróżują w interesach. Obecnie bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski można znaleźć m.in. w ofertach Meritum Banku czy Idea Banku.

W internecie bez kolejki

Zapracowany przedsiębiorca doceni możliwość korzystania z bankowości przez internet, która ograniczy konieczność wizyt w placówkach bankowych i umożliwi dostęp do firmowych środków przez 24 godziny na dobę. W przeciwieństwie do kont indywidualnych, z rachunków biznesowych często korzysta więcej niż jedna osoba. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, większość banków przygotowała rachunki, w ramach których firmy mogą przypisać do konta dowolną liczbę użytkowników i nadawać im określone uprawnienia. Zupełną nowością na rynku jest natomiast możliwość zakładania rachunku firmowego w 100% online – bez wizyty w placówce, bez przedstawiania dokumentów rejestrowych. Taką możliwość zaoferował dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od formy prawnej działalności gospodarczej, wyłącznie Meritum Bank.

Z bankiem w świat

Jeśli firma prowadzi biznes z kontrahentami zagranicznymi, niemniej ważnym kryterium wyboru konta będzie pakiet usług związanych z transakcjami walutowymi. Warto przyjrzeć się, czy w ofercie banku klient biznesowy znajdzie rachunek z bezpłatnym dostępem do negocjacji kursów walut i oprocentowania lokat online, indywidualną opieką deleara walutowego, a także czy będzie mógł otworzyć dowolną liczbę rachunków w różnych walutach. Powróci też pytanie o koszt przelewu, tym razem zagranicznego. Znając liczbę wykonywanych transakcji miesięcznie można oszacować najkorzystniejsze rozwiązanie. Przykładowo w ramach bezpłatnego konta Meritum Waluty w Meritum Banku opłata za przelew w euro może wynieść 8 złotych. Natomiast jeśli przedsiębiorca wykonuje wiele takich transakcji, może pokusić się o otwarcie droższego konta, np. Rachunku FX w Alior Banku i ponosić koszt przelewu zagranicznego jak za przelew krajowy, jednocześnie płacąc dużo więcej za prowadzenie rachunku tj. 100 zł miesięcznie.

Dobry bank tkwi w szczegółach

Jaki bank więc wybrać? Rachunki dla przedsiębiorstw znajdziemy we wszystkich ofertach banków działających na terenie Polski, a wiele z nich oferuje pakiety usług będące odpowiedzią na zdywersyfikowane potrzeby firm. Najlepszą receptą na wybór idealnego dla firmy banku będzie dokładne oszacowanie rodzaju i liczby transakcji, jakie zamierza miesięcznie wykonywać za pośrednictwem rachunku. Chłodna kalkulacja powinna dać jednoznaczną odpowiedź, bo jak wynika ze styczniowego rankingu kont przeprowadzonego przez serwis Totalmoney.pl: http://forsal.pl/artykuly/581628,ranking_kont_dla_firm.html, roczne koszty związane z korzystaniem z usług instytucji finansowych mogą wahać się nawet do 3 tyś. złotych!

Udostępnij: